Deklaracija Svjetskog foruma znanosti poziva na jačanje povjerenja u znanost
U Budimpešti se od 20. do 23. studenoga 2024. održavao 11. Svjetski forum znanosti (WSF2024) koji je okupio 1200 delegata iz 122 zemlje. S glavnom temom “Sučelje i dijalog znanosti i politike u vrijeme globalnih transformacija”, forum je ponudio platformu za raspravu o ključnim izazovima u širokoj primjeni znanstveno utemeljenih političkih mjera.
Kroz 19 plenarnih i tematskih sesija te 100 predavanja, sudionici su analizirali prepreke u provedbi znanstveno utemeljenih politika s ciljem njihovog prevladavanja na globalnoj razini.
Svjetski forum znanosti: Tradicija i vizija
WSF je osnovan 2003. godine od strane Mađarske akademije znanosti, UNESCO-a i Međunarodnog vijeća za znanost (ISC), uz podršku partnera American Association for the Advancement of Science (AAAS), The World Academy of Sciences (TWAS), InterAcademy Partnership (IAP) i European Academies’ Science Advisory Council (EASAC).
Forum je međunarodni prostor za dijalog između znanstvenika, političara i predstavnika civilnog društva, usmjeren na promicanje razumijevanja uloge znanosti u društvu, rješavanje etičkih i društvenih pitanja povezanih s istraživanjima te jačanje komunikacije između znanosti i javnosti.
Četiri ključne teme WSF-a 2024.
Ovogodišnji forum obuhvatio je rasprave o četiri glavne teme:
- Jačanje povjerenja u znanost na poveznici znanosti, politike i društva.
- Procjena rizika u kreiranju i donošenju politika.
- Nadovezivanje na Summit of the Future.
- Suradnja i koordinacija u znanosti.
Usvojena Deklaracija: Povjerenje u znanost kao globalni prioritet
Vrhunac foruma bilo je jednoglasno usvajanje Deklaracije o sučelju znanosti i politike u vrijeme globalnih transformacija, kojom se apelira na globalno jačanje povjerenja u znanost. Deklaracija naglašava nužnost inovativnih, pouzdanih i učinkovitih veza između znanosti i politika kako bi se adresirali izazovi poput klimatskih promjena, zdravstvenih kriza i tehnoloških transformacija.
„Znanost mora biti otvorena, prilagodljiva i u stalnoj interakciji s drugim ljudskim djelatnostima, podržavajući održivi razvoj bez potkopavanja rješenja temeljenih na dokazima,“ stoji u Deklaraciji.
Uz to, Deklaracija potiče globalnu znanstvenu zajednicu na pridržavanje vrijednosti poput akademske slobode, znanstvene izvrsnosti, otvorenosti, transparentnosti, etičke usklađenosti te uključivosti i pravednosti u stvaranju i dijeljenju znanja.
Poziv vladama i zajednicama
Deklaracija apelira na sve vlade, neovisno o stupnju razvoja, da podrže stvaranje i prijenos znanja kao ključne komponente nacionalnog razvoja.
„Akademska i znanstvena sloboda mora biti omogućena, poštovana i očuvana. Znanstvena istraživanja trebaju biti otvorena i inkluzivna, a znanstvenici i istraživači zaštićeni,“ poručili su sudionici foruma.
Usuglašenost s međunarodnim smjernicama
Tekst Deklaracije usklađen je s UNESCO-ovim preporukama, uključujući Preporuke za otvorenu znanost (2021.), Preporuke o znanosti i znanstvenim istraživačima (2017.) te Preporuke za etiku umjetne inteligencije (2021.).
Cijeli tekst Deklaracije dostupan je ovdje.