Skip to main content

Otvorena znanost

otvorena znanost u hrvatskoj

“Otvorena znanost je poimanje znanosti koje podrazumijeva da je cijeli istraživački proces transparentan i otvoren za sudjelovanje, suradnju i doprinos svih zainteresiranih dionika, pri čemu se istraživački rezultati, metode, svi prikupljeni i obrađeni podaci i ostali elementi istraživačkog procesa, kao i publikacije proizašle iz istraživanja, slobodno dijele i dostupni su pod uvjetima koji dopuštaju njihovu ponovnu upotrebu, daljnje dijeljenje, kao i ponovljivost i provjerljivost samog istraživanja.”

Iz Prijedloga Hrvatskog plana za otvorenu znanost, 2023.

Zašto otvorena znanost?

Otvorenost znanstvenih informacija nije nova tendencija, ona je stara koliko i temelji znanstvene komunikacije i obrazovanja. U prošlosti je cirkulacija znanstvenih informacija bila ograničena tehnološkim mogućnostima, no razvoj prvih časopisa, a naposljetku i tehnologije, rezultirao je povećanjem broja i publiciranjem niza znanstvenih radova. U 20. stoljeću dolazi do ekspanzije količine znanstvenih radova te su uredništva časopisa primorana dio poslova prepuštati komercijalnim izdavačima koji za krajnji cilj imaju novčanu dobit, a ne otvorenost i protočnost znanstvenih informacija.

Također, fokus na prestiž znanstvenih časopisa i izdavača predstavlja utrku u kojoj se sudionici natječu brojem publikacija u prestižnim časopisima vodećih izdavača, što često ograničava razmjenu znanja i posljedično usporava napredak znanosti i inovacija. Za prelazak na otvoreniju znanost nužno je odmaknuti se od utrke za publikacijama prema ranom i transparentnom dijeljenju podataka.

Otvorena znanost podrazumijeva pomak od standardne prakse objavljivanja rezultata istraživanja u znanstvenim časopisima prema dijeljenju svih dostupnih podataka i znanja u najranijim fazama istraživačkog procesa. To zahtijeva prelazak s objavljivanja što je brže moguće na dijeljenje znanja što je prije moguće.

Promjene koje pokreću otvorenu znanost potaknute su razvojem novih tehnologija, stvaranjem sve veće količine istraživačkih podataka, zahtjevima društva da se znanost bavi društvenim izazovima našega vremena, kao i spremnosti građana da se uključe u istraživanja. Povećana otvorenost te brza, praktična i kvalitetna znanstvena komunikacija povećava protočnost znanja od koje prednost imaju istraživači i znanost, ali i društvo u cjelini.

Ideja-otvorene-znanosti

Koje su prednosti otvorene znanosti?

  • omogućuje veći pristup znanju (više)
  • ubrzava napredak istraživanja
  • potiče suradnju i interdisciplinarna istraživanja
  • poboljšava ponovljivost istraživanja (više)
  • poboljšava transparentnost istraživačkog procesa
  • optimizira raspodjelu resursa
  • potiče uključivanje javnosti u znanost kroz građansku znanost (više)
  • stimulira inovacije omogućujući suradnju, razmjenu znanja i razvoj novih ideja i tehnologija
  • pridonosi gospodarskom rastu olakšavajući širenje istraživačkih nalaza i potičući ponovnu uporabu podataka i resursa

Od otvaranja znanosti i njezinih rezultata, metodologija i procesa imaju koristi različite interesne skupine, a među njima se mogu izdvojiti ustanove koje provode istraživanja, istraživači, financijeri, tvrtke i društvo u cjelini.