Skip to main content

Salzburški manifest o strojno čitljivim planovima upravljanja podacima

Potreba zajednice za jednostavnijom i automatiziranom razmjenom znanstvenih informacija putem online alata i usluga za upravljanje istraživačkim podacima nikada nije bila veća.

Platforme za izradu planova upravljanja podacima (engl. Data Management Plans, DMP) već godinama osluškuju potrebe zajednice, razvijajući usluge i alate koji podržavaju najbolje prakse u svim fazama životnog ciklusa istraživačkih podataka, potičući kulturne promjene i inovacije.

Početkom 2024. godine predstavnici DMP alata ARGOS, DAMAP i DSW, predsjednici radnih i interesnih skupina inicijative Research Data Alliance (RDA) i suradnici potpisali su i objavili Salzburški manifest o strojno čitljivim planovima upravljanja podacima (engl. machine accessible DMP, maDMP). Dokument je rezultat kolektivne predanosti jačanju suradničke zajednice utemeljene na reciprocitetu – davanju, primanju i razmjeni znanja i iskustva. Manifest poziva međunarodnu znanstvenu zajednicu da prepozna potrebe zajednice i zajedničkim radom pretvori statične PDF planove upravljanja podacima u “žive”, strojno čitljive dokumente. Dionici su pozvani pridružiti se diskusijama i doprinijeti razvoju zajedničkih resursa radi izgradnje budućnosti u kojoj upravljanje podacima nije samo zahtjev, već pokretač otkrića i suradnji. Cilj je transformirati upravljanje podacima pretvaranjem tekstualnih DMP-ova u format koji strojevi mogu čitati i obrađivati. Usvajanje maDMP-ova omogućuje dionicima dinamičan alat koji pojednostavljuje procese upravljanja podacima i otvara mogućnosti za naprednu automatizaciju i provjeru u stvarnom vremenu.

Voditelji ARGOS-a, DAMAP-a i DSW-a, vodeći autorstvo manifesta, uspješno su integrirali ključne značajke projekta OSTrails, koje odražavaju prioritete i smjernice Europskog oblaka otvorene znanosti (EOSC). Projekt OSTrails ima za cilj utemeljiti implementaciju FAIR načela i strojne izvedivosti unutar Europskog oblaka otvorene znanosti kroz unapređenje i povezivanje procesa i alata za planiranje, te praćenje i vrednovanje znanstvenog istraživanja. U fazi planiranja, radi se na unapređenju učinkovitosti DMP-eva i njihovoj transformaciji u strojno obradive resurse koji odgovaraju raznolikim potrebama nacionalnih i tematskih zajednica u području upravljanja istraživačkim podacima (engl. Reseach Data Management, RDM).

Cjeloviti tekst Salzburškog manifesta možete pronaći u Zenodo repozitoriju: https://zenodo.org/records/10658522

DMP, istraživački podaci, maDMP, otvorena znanost, salzburški manifest