Skip to main content

Otvoreni pristup

Otvoreni pristup je slobodan, besplatan i neometan mrežni pristup digitalnim znanstvenim informacijama koji omogućava čitanje, pohranjivanje, distribuciju, pretraživanje, dohvaćanje, indeksiranje i/ili drugo zakonito korištenje. Slobodan u ovom kontekstu znači trajno slobodan od bilo kakvih ograničenja i postavljanja uvjeta za pristup i korištenje (Hrvatska deklaracija o otvorenom pristupu, 2012.) Najčešće se ostvaruje pohranjivanjem radova u institucijske repozitorije (zeleni OA) ili objavljivanjem u časopisima koji su u otvorenom pristupu (zlatni OA).

Otvorenim pristupom pridonosi se poboljšanju kvalitete, smanjuje potreba za nepotrebnim umnožavanjem istraživanja, ubrzava znanstveni napredak, pomaže u borbi protiv znanstvene prijevare i općenito se može pogodovati gospodarskom rastu i inovacijama.

Preporuka Komisije (EU) o pristupu znanstvenim informacijama i njihovu čuvanju (2018.)

1

Zeleni OA

Zeleni put omogućuje otvoreni pristup kroz arhiviranje ili samoarhiviranje radova u digitalne repozitorije. Ovisno o uvjetima izdavača, može se arhivirati autorska verzija rukopisa prije ili nakon recenzije, a ponekad i konačna verzija objavljena u časopisu. Radovi se uglavnom arhiviraju u institucijske repozitorije, što najčešće rade sami autori, ili u javno dostupne predmetne repozitorije, a mogu se objaviti i na osobnim web-stranicama autora ili ustanova. 

Pristup pohranjenim radovima često je uvjetovan embargom, tj. vremenskim razdobljem koje mora proteći prije nego što rad postane javno dostupan. Embargo razdoblje određuje izdavač, a u nekim slučajevima arhiviranje može biti obavezno zbog zahtjeva financijera istraživanja ili institucije autora.

2

Zlatni OA

Zlatni put podrazumijeva objavljivanje znanstvenih radova u časopisima koji omogućuju otvoreni pristup. To mogu biti potpuno otvoreni časopisi ili tzv. hibridni časopisi, gdje je samo dio članaka dostupan u otvorenom pristupu. Kod zlatnog puta, članci su odmah nakon objavljivanja dostupni javnosti. 

Troškove objavljivanja u otvorenom pristupu (Article Processing Charges – APC) najčešće snose autori, institucije u kojima rade ili financijeri istraživanja. Međutim, postoje i primjeri gdje izdavači sami pokrivaju troškove ili se oni financiraju iz državnih sredstava, kao što je slučaj s nekim hrvatskim znanstvenim časopisima. Ovaj model se često naziva i dijamantni ili platinasti otvoreni pristup jer omogućuje otvorenost bez troškova za autore.

3

Dijamantni OA

Dijamantni otvoreni pristup je model objavljivanja znanstvenih radova u kojem znanstveni časopisi i izdavačke platforme ne naplaćuju naknadu autorima ili čitateljima. Ovaj model predstavlja izdavačku inicijativu koju pokreće i vodi akademska zajednica.

Dijamantni časopisi omogućuju potpuno besplatan pristup i korištenje znanstvenih informacija, čime se dodatno povećava dostupnost rezultata istraživanja široj javnosti. Ovaj model često ovisi o financiranju iz javnih sredstava, potporama akademskih ustanova ili donacijama.

Formalni začetak o ideji za slobodnim pristupom znanstvenim informacijama na međunarodnoj razini ostvaren je 2002. godine Budimpeštanskom inicijativom za otvoreni pristup (Budapest Open Access Initiative, 2002.) u okviru kojeg je dogovorena definicija otvorenog pristupa te ciljevi i strategije ostvarivanja ciljeva otvorenosti. Uslijedile su Berlinska deklaracija o otvorenom pristupu znanstvenom znanju (Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities, 2003.) i Budimpeštanska deklaracija o pravu na pristup informacijama (Budapest Declaration on the Right of Access to Information, 2008.).

Značajna inicijativa za promicanje otvorenog pristupa i otvorene znanosti provodi se od 2018. kroz cOAlition S, skupinu organizacija koje financiraju istraživanja, a uz podršku Europske komisije i Europskog istraživačkog vijeća (ERC). cOAlition S ima za cilj postići potpuni i trenutni otvoreni pristup znanstvenim publikacijama. Kako bi postigli taj cilj, razvili su Plan S koji nalaže da svi financijeri istraživanja koji podržavaju ovu inicijativu zahtijevaju trenutačni otvoreni pristup svim znanstvenim publikacijama proizašlim iz dodijeljenih sredstava.

Plan S sadrži deset načela:

  1. Autori ili njihove ustanove zadržavaju autorska prava. Svi radovi moraju biti objavljeni pod otvorenom licencijom, po mogućnosti pod CC BY licencijom.
  2. Financijeri će osigurati kriterije koje časopisi visoke kvalitete, platforme i repozitoriji u otvorenom pristupu moraju pružiti.
  3. Financijeri će, u slučajevima kada visokokvalitetni časopisi ili platforme u otvorenom pristupu još ne postoje, pružiti podršku u njihovom osnivanju te uspostavljanju infrastrukture otvorenog pristupa. 
  4. U slučajevima gdje je to primjenjivo, troškove objave radova u otvorenom pristupu snose financijeri ili znanstvene institucije, a ne pojedini znanstvenici. Naglasak je na ideji da bi svi autori trebali imati mogućnost objaviti svoje radove u otvorenom pristupu.
  5. Financijeri će podržavati različite poslovne modele časopisa i platformi otvorenog pristupa. Kada se primjenjuju naknade za objavljivanje u otvorenom pristupu, one moraju biti proporcionalne pruženim uslugama objavljivanja, a struktura takvih naknada mora biti transparentna kako bi se informiralo tržište i omogućila potencijalna standardizacija i ograničavanje plaćanja naknada.
  6. Financijeri će poticati vlasti, visoka učilišta, znanstveno-istraživačke organizacije, knjižnice i akademsku zajednicu na usklađivanje strategija, politika i praksi, posebice s ciljem osiguranja transparentnosti.
  7. Navedena načela će se primjenjivati na sve vrste znanstvenih publikacija, no potrebno je uzeti u obzir da će osiguravanje otvorenog pristupa monografijama i poglavljima u knjigama trajati nešto duže te će zahtijevati poseban proces.
  8. Financijeri podržavaju hibridni model isključivo kao prijelazni put u jasno definiranim vremenskim okvirima do ostvarenja cjelovitog otvorenog pristupa.
  9. Financijeri će nadzirati poštivanje propisa i sankcionirati korisnike potpore koji ne poštuju postavljene uvjete.
  10. Financijeri se obvezuju da će prilikom procjene rezultata istraživanja u donošenju odluka o financiranju vrednovati intrinzičnu vrijednost rada, bez obzira na kanal publikacije, faktor utjecaja (ili druge metrike časopisa) ili izdavača.

Aktualni okvirni program Europske unije za istraživanje i inovacije Obzor Europa za sve recenzirane znanstvene publikacije proizašle iz projekata financiranih programom zahtijeva da budu dostupne u otvorenom pristupu. OpenAIRE je pripremio nekoliko vodiča namijenjenih istraživačima koji se žele prijaviti na natječaje za financiranje programa Obzor Europa. Kako uskladiti objavljivanje publikacija sa zahtjevima Obzora Europa saznajte u vodiču:

Korisni izvori:

Objave na temu otvorenog pristupa: