Skip to main content

Europski oblak za otvorenu znanost (EOSC)

Europski oblak za otvorenu znanost (EOSC)

Ideja Europskog oblaka za otvorenu znanost nastala je 2015. godine kao vizija Europske komisije kako bi razvojem istraživačkih infrastruktura i objedinjavanjem usluga dala podršku razvoju otvorene znanosti i inovacija u Europi, te podržala razvoj nacionalnih inicijativa za uspostavu oblaka za otvorenu znanost među zemljama sudionicama na projektu, a ujedno podržala i aktivnosti vezane uz promociju i upoznavanje lokalne zajednice sa EOSC filozofijom i FAIR načelima na kojima se temelji dijeljenje podataka.

Podaci trebaju biti pronalažljivi (Findable), dostupni (Accessible), interoperabilni (Interoperable) te ponovo upotrebljivi (Reusable). Plan je na jednom mjestu okupiti institucionalne, nacionalne i europske inicijative te uključiti sve relevantne dionike da zajedno dizajniraju i implementiraju europske zajedničke istraživačke podatke.

Kako bi se omogućio distribucijski kanal za dijeljenje informacija 2018. godine pokrenut je EOSC portal. Namijenjen je pružateljima servisa i usluga, ali i krajnjim korisnicima. Krajem 2019. godine pokrenut je projekt EOSC Enhance čiji je cilj daljnji razvoj funkcionalnosti EOSC portala. Ciljevi su objedinjeni unutar sljedećih kategorija: poboljšati sučelje za pružatelje usluga i uključivanje novih izvora (resursa) i usluga u EOSC katalog (Enhance), ubrzati njihovu primjenu (Accelerate), povećati potražnju korisnika za EOSC uslugama i resursima (Increase) i omogućiti otvoreni pristup putem tematskih portala/oblaka (Enable). Kao rezultat u prosincu 2020. godine pokrenut je novi EOSC Portal. U svrhu upoznavanja s novim EOSC portalom u ponudi su brojni webinari koji pokrivaju različite aspekte portala.

Osim osnovnih informacija o EOSC (Inicijativi), EOSC projektima, putem portala moguć je pristup brojnim izvorima informacija i servisima, kao i objava, pretraživanje i korištenje podataka i usluga. Kako bi se izbjegle nejasnoće oko terminologije koja se koristi dostupan je EOSC rječnik, a odgovore na nedoumice korisnici i pružatelji usluga mogu naći u odgovorima na učestala pitanja.

Informacije i pristup postojećim servisima dostupni su putem pretraživanja ili prebiranjem unutar kataloga i tržnice (Catalogue and Marketplace). Dostupni su i brojni filteri kojima je moguće suziti pretraživanje/prebiranje.

Kod prebiranja informacije su razvrstane prema područjima znanosti ili kategorijama.

Kako bi se krajnjim korisnicima olakšalo snalaženje unutar EOSC portala objavljen je i praktičan EOSC vodič za krajnje korisnike. Osim ovog vodiča na stranici “Using the portal“, dostupne su i druge publikacije. Dostupna dokumentacije podijeljena je u dvije grupacije: za pružatelje usluga i za krajnje korisnike. Sve novosti i najave događanja vezane uz EOSC objavljuju se u sekciji “Media”, a također su dostupne prezentacije s održanih webinara. Kako bi se korinicima olakšao pristup i pronalaženje informacija radi se na daljnjem razvoju portala.

U okviru NI4OS projekta koji brojnim aktivnostima radi na uspostavi i promociji Europskog oblaka za otvorenu znanost objavljeni su dokumenti o EOSC-u i FAIR principima na hrvatskom jeziku koji su dostupni na stranicama projekta.

Korisne poveznice:

Europski oblak za otvorenu znanost EOSC

Sve što trebate znati o FAIR podacima

EOSC, NI4OS, open access, otvoreni pristup

Odgovori